Aston Martin’in yeni hibrit otomobili Valhalla

| 26 Temmuz 2021

Aston Martin Valhalla resmi olarak tanıtıldı: Aston Martin’in hibrit süper otomobili Valhalla, hem tasarımıyla hem de özellikleriyle göz kamaştırıyor!

Aston Martin, 740HP güce sahip, AMG yapımı 4,0 litrelik V8 ile 201HP’lik çift elektrikli motor sistemiyle en üst seviye performans gösteren ve düşük emisyon sergileyen yeni Valhalla süper otomobilini tanıttı.
İki kapılı otomobil, 100 kilometre hıza sadece 2,5 saniyede ulaşabiliyor. Maksimum hızı ise 277 kilometre/saat. Tamamen elektrikle gitmek isteyenler ise saatte 120 kilometre hızla giderlerse, bu keyfi 15 kilometre boyunca yaşayabiliyorlar.

Aston Martin Valhalla’da markaya özel olarak geliştirilen 8 ileri çift kavramalı şanzıman bulunuyor. Söz konusu şanzımanda geri vites dişlisi bulunmuyor. Bunun yerine tıpkı McLaren Artura’da olduğu gibi elektrik motorundan faydalanılmış. Öte yandan yol tutuşu artırmak adına arka aksta bulunan elektronik limitli kaydırmalı diferansiyel de özellikler arasında.
Karbon fiber gövdeye sahip otomobilin kuru ağırlığı 1550 kilogram. Araçta 241 km/s hızda 600 kg yere basma kuvveti uygulayan gelişmiş aktif aerodinamik ögeler mevcut. Adaptif amortisörlere sahip F1 stili pushrod ön süspansiyonunda bulunduğu araçta ‘brake by wire’ teknolojisine sahip karbon seramik frenler de özellikler arasında. Lastikler de Michelin tarafından bu araca özel olacak şekilde tasarlanmış.

Aston Martin, Valhalla’nın satışına 2023’ün sonunda 830.000 ile 968.000 dolar fiyat aralığında başlayacak. Üretimi sadece 2,5 yıl boyunca sürdürecekler, bu yüzden bu araçlardan sınırlı sayıda üretilecek.

V8 Motor nedir?
Ortak krank mili kullanılan bu motor, oldukça yüksek güç sağlayan bir motor türüdür. Yüksek güç ve yüksek performansın yanı sıra bu motorlarda yakıt tüketimi de fazla olur. Çünkü bu motor tipinde az silindir olduğu için bir silindire gereken basınç V12 motorun 2 katı kadardır. Bu nedenle de V8 motor, performansını bulmak için daha çok yakıta gereksinim duyar. Özellikle performans odaklı güçlü araçlarda daha sık kullanılan bu motor türü aynı zamanda uçaklarda da tercih edilir.

Brake by Wire Nedir?

Performans ve verimlilik açısından elektrikli pompa, geleneksel bir vakum pompasından daha fazla güç sağlayabilir ve bu da durma mesafelerini önemli ölçüde azaltır.
Ayrıca, fren pedalının seçilen sürüş modlarına göre özelleştirilmesine izin verir. Örneğin, bir spor sürüş modu kullanıyorsanız, fren pedalı daha duyarlı olacaktır ve bir konfor modu seçilirse frenleme daha yumuşak olacaktır.
Diğer bir avantaj, frenler hırpalandığında ve ısındığında fren pedalı hareketinin artmamasıdır. Bu, zorlu sürüş koşullarında aracın daha verimli fren yapacağı anlamına gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir