Otoendeks değeri nedir? Kasko değeri nedir?

| 19 Ocak 2018

Bir aracın otoendeks değeri o aracın piyasa değeri olarak kabul edilebilir. Yani, ilgili dönemde o araç ortalama olarak otoendeks değeri kadar bir fiyat ile alıcı bulabiliyor demektir.

www.otoendeks.com olarak otoendeks değerini alıcı ve satıcı için adil fiyat olarak da tanımlıyoruz. Bu şu demek: Alıcı bir aracı otoendeks değerinin altında alabilirse iyi bir fiyata alım yapmış; satıcı ise otoendeks değerinin üstünden bir fiyata satış yapmışsa karlı bir satış yapmış demektir.

otoendeks değeri, ikinci el ilan ve ihale siteleri, kasko değerleri, sıfır araç liste fiyatları gibi bilgilere ek olarak uzman görüşlerinin katkısıyla hesaplanmaktadır.

otoendeks değeri aracın hasarsız olduğu ve aracın ek donanımlara sahip olmadığı varsayımı ile hesaplanır.

Bir aracın kasko değeri Türkiye Sigortalar Birliği’nin ilan ettiği ve o aracın sigortalanmasında ve kredilendirmesinde esas kabul edilen değerdir.

Kasko değeri ayda bir olarak güncellenir ve bir aracın aynı yılda tüm kilometreler için tek bir değerdir. Yani, bir aracın 10.000 km yapmış olanı ile aynı aracın 100.000 km yapmış olanının kasko değerleri eşittir.

Kasko değeri oluşturulurken piyasa koşulları göz önünden bulunduruluyor olsa da gerçek piyasa fiyatlarını tam olarak temsil ettiği söylenemez. Kimi zaman piyasa değerinin çok altında veya kimi zaman çok üstünde olabilir.

www.otoendeks.com öncesinde kasko değerini bulmak için aracınızı onlarca araç içinden bulmanız gerekirken  www.otoendeks.com ile artık çok kolay bir şekilde aracınızın kasko değerini bulabilirsiniz.

otoendeks değeri ile kasko değeri arasında birebir bir bağlantı yoktur. Kasko değeri otoendeks değerinin oluşmasına katkıda bulunan verilerden sadece bir tanesidir.

www.otoendeks.com olarak ikinci el araç alacak ve satacaklara ilgili aracın otoendeks değerine bakmadan işlem yapmamalarını öneririz. Bu anlamda otoendeks değeri’nin yol gösterici olduğunu düşünüyoruz ancak tabi ki her bir aracın değeri alıcı ve satıcısının buluşmasıyla oluşur. Dolayısıyla, sizin aracınızın özel durumları gereği otoendeks değerinin üstünde veya altında bir değerde işlem görebilir.

Tüm kullanıcılarımızın bilgilerine sunarız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir